Basında Biz
  • Register

Koyun ırkları

2317499

Yapağı koyun ırkları: Merinos, Ramboullet vb.

Etçi koyun ırkları: Kıvırcık, Karayaka, Hampshire, Southdown vb.

Sütçü koyun ırkları: Sakız, İvesi, Sardinya vb.

Kürk koyunları: Karagül

Çift amaçlı koyun ırkları ( hem yapağı hem et ): Corriedale, Columbia, Targhee vb.

Kombine verimli ırklar: Akkaraman, Morkaraman, Kıvırcık, Dağlıç, Romanov vb.

 

Kaç tane koyun satın alacağınıza karar verin. Nerede yaşadığınız ve arazinizin ne kadar verimli olduğu kaç tane koyun satın almanız gerektiğini belirler. Ayrıca, eğer koyunlardan kazanç elde etmek istiyorsanız pazar fiyatlarını ve olası kazançları da hesaba katmalısınız. Birçok yerde, küçük ölçekli koyun yetiştiriciliğinden kazanç elde etmek oldukça zordur. Sert iklim koşulları hâkimse ve koyunlar için ilave yem ve barınak gerekiyorsa kazanç elde etmek daha da zor bir hale gelir.

Koyunlar için uygun bir ortam yaratın.  Koyunlarınız için mevcut ne kadar araziniz olduğunu belirleyin.

Ormanlarda ve orman içinde bulunan otlak, yaylak ve kışlaklarda hayvan otlatılmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmeliğe göre ıslahı yapılmamış meralarda hektarda en fazla 10 adet koyun otlatılabilir. Otlaklar verimli olmalıdır. Koyunların başıboş gezmelerini önlemek, köpek ( evcil veya vahşi ) ve diğer hayvan saldırılarını engellemek için bölgeye yeterli miktarda çit yapılmalıdır. Koyunlar için basit bir barınak sağlayın. ( yetişkin koyunlar oldukça kuvvetlidir ) Bölgenizin iklim koşullarına uygun bir barınak türü seçin

Sertifikalı bir üreticiden seçtiğiniz ırkları sipariş edin. Koyunlarınızı bilinen bir üreticiden satın alın. Yerel ve ulusal koyun yetiştiricileri dernekleri ve birlikleri üreticileri bulmanız konusunda size yardım edecektir. İnternetten ve telefon rehberinden araştırın.

Koyunlarınızı evlerine getirin. Eğer koyunlar size teslim edilecekse bu işleri kolaylaştırır. Ancak koyunları gidip siz alacaksanız, güvenli ulaşım için koyun römorku kiralayın ya da satın alın. Farklı yerleri gezmeniz gerekiyorsa, koyun üreticisinin size uzak olmadığından emin olun veya kendiniz ve koyunlarınız için gecelik konaklama ayarlayın.

 

Gerekli olduğunda koyunlarınızı besleyin. İyi kalitede bir otlak koyunları beslemenin püf noktasıdır. Daha zayıf olan otlaklar saman, özel yem ve tuzlu yalama taşlarıyla desteklenmelidir. Koyunları, kış zamanı yerde kar olduğu için veya kuraklık zamanı otlaklar zayıf olduğu için otlatamıyorsanız, her gün yemlemeye mecbursunuz. Bu zaman alan bir süreçtir, bu nedenle eğer tam zamanlı çiftçilik yapmayacaksanız bu olasılığı düşünmelisiniz.

Suyun her zaman temiz olduğundan emin olun. Birçok koyunun bir kerede ulaşabileceği uzun yalaklarla su tedariki sağlayın. Eğer elektrikli bir pompanız varsa suyun günlük olarak değişip değişmediğini düzenli kontrol edin veya günlük olarak siz değiştirin. Bu işlemi yapmadığınız takdirde koyunlarınız hasta olabilir.

Koyunlarınızı düzenli olarak tarayın ve yıkayın. Eğer koyunları yün, gösteriş veya evcil hayvan olarak yetiştiriyorsanız, düzenli tımarlamayla sağlıklı ve temiz yün elde edebilirsiniz.

Koyunlarınızın kurtlanmasını engelleyerek sağlıklı olmalarını sağlayın. Koyunlar düzenli olarak kurtlanırlar, bu nedenle onları ilaçlamanız gerekir. Koyunların ilaçlanmasını gerektiren diğer hususlarda; haşere istilası ve bazı bölgelerde kuyrukların kesilmesine neden olan hastalıklardır. Eğer şap hastalığı salgını olan bir yerdeyseniz, koyunlarınızı korumak için gerekli önlemleri alın. Koyunlarınızı hastalıklara karşı korumak için bir veterineri arayarak en iyi ve en merhametli yöntemler konusunda tavsiyeler alın.

Our Address:
6399 North Wells Road
Bigtownville, CO, USA 12345
Hours of Operation:
Mon. to Fri. 9am to 5pm
Weekends 9am to 12am

Demo Information

All content and images shown on this site is for demo, presentation purposes only. This site is intended to exemplify a live website and does not make any claim of any kind to the validity of non-Shape5 content, images or posts published. Stock photography is not included with this template. Links will be provided for some images if you wish to purchase them from their copyright owners.

maps